Rozmowa kwalifikacyjna – najczęstsze błędy

office-336368_1280
0

Nawet najlepiej wyglądające CV na niewiele się zda, jeśli rozmowa kwalifikacyjna przebiegnie kiepsko. I o ile błędy, które wynikają ze stresu, zostaną często wybaczone, to niektóre mogą nas zdyskwalifikować.

 

Wielokrotnie po nieudanych rozmowach zadajemy sobie pytanie, co nie zagrało, dlaczego zdecydowano się na naszych konkurentów, a odpowiedź “zadzwonimy do pana” oznaczała ni mniej ni więcej jak “Niestety nie jesteśmy zainteresowani współpracą.” Co było nie tak? Zastanówmy się, czy aby nie popełniliśmy jednego z najpopularniejszych błędów, które są udziałem kandydatów na pracowników.

Kłamstwo ma krótkie nogi

 

Są tacy, którzy mówią, że ludzie potrafiący kłamać radzą sobie w życiu lepiej od uczciwych. Być może w niektórych sytuacjach jest w tym nieco racji, natomiast bardzo często, nieszczerość wobec potencjalnych pracodawców wychodzi szybciej niż się spodziewaliśmy. Rekruter połapał się w tym, że nie znamy francuskiego tak dobrze, jak twierdziliśmy w CV? Wydało się, że luka w pracy zawodowej była wyższa niż wynikałoby to z wcześniejszych dokumentów? Nasze “zamiłowanie do pieszych wycieczek górskich” okazało się wyjazdem na Gubałówkę raz do roku? Cóż – w sytuacji, gdy już na rozmowie kwalifikacyjnej wypadamy jako osoba niewiarygodna, nie możemy liczyć na to, że zostaniemy obdarzeni zaufaniem.

Spiesz się powoli? Niekoniecznie!

 

Swobodne podejście do czasu? Kwadrans studencki, jako obowiązujący nawet po zakończeniu edukacji? Jeśli nie potrafisz dotrzeć na spotkanie na czas, musisz liczyć się z faktem, że nie będziesz traktowany do końca poważnie. A bez względu na to, jaką wymówkę znajdziesz, możesz być pewny, że rekruterzy już ją słyszeli. Jak uniknąć spóźnienia? Najprościej jest wyjść z domu wcześniej. Warto też wcześniej sprawdzić na Google Maps, jak długa jest droga do potencjalnego pracodawcy, doliczyć do tego przynajmniej kilkanaście minut (choć może warto więcej) na ewentualne spóźnienia i sprawdzić, czy na trasie pomiędzy naszym mieszkaniem a siedzibą firmy nie ma jakiegoś remontu, bądź czy droga nie korkuje się akurat w czasie, w którym zamierzamy nią jechać. Lepiej być wcześniej na miejscu i nawet poczekać w pobliskiej kawiarni, niż wpadać zziajanym, piętnaście minut po czasie i budować jakąś absurdalną historię stojącą za naszym spóźnieniem.

Ceń się, ale nie przeceniaj

 

Najtrudniejszym pytaniem, które pada na rozmowach kwalifikacyjnych i zarazem tym, które sprawia najwięcej problemów rekrutowanym, jest to dotyczące zarobków. Nie wszystkich satysfakcjonuje odpowiedź w stylu “jak najwięcej”, albo “to zależy od pracodawcy.” Ludzie nie lubią rozmawiać o pieniądzach, zwłaszcza tych, których jeszcze nie mają. Jak zatem odpowiedzieć na tak postawioną kwestię? Na pewno nie podawajmy jak najniższej kwoty. Możemy tym samym sprawić, że  będziemy zarabiać mniej niż wynoszą standardy w naszej branży, a jednocześnie sprawiać wrażenie mało ambitnych. Również zbyt wysokie mogą być źle traktowane przez pracodawców. Wiadomo, że należy się cenić, ale próba wmówienia rekruterowi, że nasze obecne zarobki wynoszą trzy razy tyle co standard na naszym stanowisku w branży i informacja, że nie zamierzamy ustąpić ani o złotówkę, może sprawić, że rekrutujący uzna, że próbujemy go naciągnąć.

 

Mój szef to wieśniak i gbur…

 

…nie powinien powiedzieć nigdy nikt na rozmowie kwalifikacyjnej. Rekrutujący lubią zadawać pytanie o to, dlaczego szukamy nowej pracy. Odpowiedzi mogą być różne – poszukiwanie nowych wyzwań, chęć spróbowania czegoś nowego, próba odnalezienia bardziej stabilnego finansowo zatrudnienia i wiele, wiele innych. Najgorszym jednak, co można zrobić, to w sposób jednoznacznie krytyczny i do tego niesympatyczny wypowiadać się o swoim obecnym pracodawcy. Potencjalny chlebodawca z pewnością będzie miał w głowie myśl, że w przyszłości możesz się tak wypowiadać również na jego temat. A brak lojalności to coś, co może zniechęcić do nawet najlepiej przygotowanego do pracy pracownika.

 

Spontan? Nie zawsze się sprawdza

W przypadku poszukiwania pracy, dużo bezpieczniej jest nie poddawać się fali spontaniczności i przygotować do rozmowy. Nawet jeśli na co dzień działamy pod wpływem impulsów, działając niejako “na żywioł” to brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej może skutkować po pierwsze nieudanym spotkaniem z rekrutującym, po drugie, naraża nas na solidny stres w przypadku pytania, na które nie znamy odpowiedzi. W jednym z artykułów podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Zachęcamy do lektury i pamiętania o tym, że im trudniej będzie nas zaskoczyć, tym lepsze wrażenie wywrzemy na przyszłym pracodawcy.

Brak zaproszeń na rozmowy o pracę? Sprawdź, czy pojawiły się jakieś nowe oferty pracy.

A może potrzebujesz pomocy przy szukaniu pierwszego zatrudnienia?
 

 

Powiązane wpisy

 • Jan 1, 1970
  Rozmowa kwalifikacyjna – jak…

  Udało się! CV, które przygotowaliśmy, okazało się dla nas skuteczne. Czeka nas rozmowa kwalifikacyjna. Po odświeżeniu sobie, skąd jest zaproszenie..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Dobre CV – na…

  Jak przedstawiają badania (osławionych amerykańskich naukowców) rekruter na obejrzenie twojego CV przeznacza zwykle od 5-7 sekund. Jeśli rekrutujący pochodzi bezpośrednio..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Pierwsza praca – jak…

  Spoglądając na , ale i innych miastach naszego regionu można dojść do smutnego wniosku, że idealny kandydat na pracownika ma..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Zwolnili mnie z pracy…

  Zwolnili mnie z pracy - niemal każdy przynajmniej raz w życiu mierzył się z podobną myślą. Sumiennie wykonywana praca, odpowiadanie..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Czas na poszukiwania –…

  Zwolnienie, chęć rozwoju czy poprawy sytuacji finansowej, zakończenie studiów,  - powodów podjęcia decyzji o szukaniu nowej pracy jest wiele -..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Mail z CV –…

  wydaje się być często drogą przez mękę. Mozolna, ciężka ale i kreatywna praca, której celem jest zbudowanie wartościowego życiorysu, powinna..

  0 Czytaj dalej

Leave us a comment