Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować?

P2
0

Udało się! CV, które przygotowaliśmy, okazało się dla nas skuteczne. Czeka nas rozmowa kwalifikacyjna. Po odświeżeniu sobie, skąd jest zaproszenie i ustaleniu terminu zaczynamy przygotowywać się do spotkania. Co zrobić, aby nie zostać zaskoczonym przez rekruterów?

 

Wielokrotnie powtarzaliśmy, że najważniejsze jest, aby być przygotowanym na każdą sytuację i szukać ogłoszeń o pracę oraz aplikować o nią jak najbardziej świadomie. Potwierdza to się również w przypadku rozmów kwalifikacyjnych. Odpowiednie przygotowanie kandydata może być kluczowe, w kwestii zapadnięcia w pamięć rekrutującym.

 

Dowiedz się, gdzie idziesz

 

Pierwszą i kluczową kwestią, jeśli chodzi o rozmowy kwalifikacyjne jest poznanie firmy, do której trafiamy. Co przez to należy rozumieć? Przede wszystkim zorientowanie się, jak długo firma jest na rynku, jakie wartości reprezentuje i jaką pozycję zajmuje na rynku. Dobrze jest dowiedzieć się, czy firma ma jakieś szanse na rozwój i możliwość zdobycia większej części rynku – pokaże to, że znamy się nie tylko na swojej pracy, ale i ogólnie na branży, co pomoże nam przekonać do siebie rekruterów. Równie istotna jest wiedza na temat tego, jakie zadania stoją przed pracownikami na danym stanowisku. Dzięki temu sama rozmowa o pracę nas nie zaskoczy i nie wywoła naszego stresu.

 

Przeczytaj swoje CV

 

Tak, to nie błąd. Zdarzają się kandydaci, którzy po przyjściu na rozmowę kwalifikacyjną nie pamiętają, co robili na etapie pisania CV. Nie bądź jednym z nich. Przygotowanie się ze znajomości swojego CV to jedna z kluczowych czynności, którą należy wykonać przed rozmową. Pamiętajmy, że jeśli CV zostało napisane w solidny sposób (co w sumie potwierdza fakt, że dostaliśmy zaproszenie na rozmowę) to z pewnością na samym spotkaniu padnie kilka pytań dotyczących tego, co w nim zawarliśmy. Nie dajmy się w ten sposób zaskoczyć, a jest szansa, że uda nam się wywrzeć pozytywne wrażenie na prowadzących rekrutację.

 

Przygotuj się z kluczowych tematów

 

Nie chodzi tutaj o dogłębne poznawanie zupełnie nowych dziedzin – bardziej istotne jest, by pamiętać, że niektóre wiadomości wymagają odświeżenia. Chcesz zajmować się marketingiem internetowym? Sprawdź, jakie są najnowsze trendy w social media. Zamierzasz pracować w dziale HR? Odśwież przepisy dotyczące zatrudnienia. Planujesz pracę jako księgowa? Nie zaszkodzi przypomnieć sobie, jakie ulgi podatkowe obowiązują w tym roku. Każda dziedzina wymaga odświeżania swojej wiedzy, a rozmowa kwalifikacyjna jest na to dobrym momentem. Tym bardziej, że dzięki temu uda nam się uniknąć “złapania” na naszej wiedzy w kwestiach, o których – według CV – powinniśmy mieć pojęcie.

 

Odśwież angielski

 

Albo jakikolwiek inny język, którego znajomością pochwaliłeś się w swoim życiorysie. Grunt, żeby nie dać się zaskoczyć nieznajomością języka, w którym powinniśmy się porozumiewać. Oczywistym jest, że stres potrafi być paraliżujący, dlatego postarajmy się zminimalizować jego skutki. Wyobraźmy sobie rozmowę kwalifikacyjną, podczas której dostajemy pytanie w języku obcym, który co prawda ujęliśmy w naszym CV, natomiast nie mieliśmy z nim styczności dwa lata. Stres spowodowany surowym wzrokiem rekruterów spotęgowany pytaniem w języku, którego się nie spodziewałeś może solidnie skomplikować naszą sytuację w trakcie rozmowy. Unikniemy tego, poświęcając chociaż krótki czas na odświeżenie języka, obejrzenie jakiegoś branżowego materiału video w języku obcym, bądź rozmowę z kimś po angielsku czy niemiecku.

 

Nie daj się zaskoczyć pytaniem

 

Rekruterzy bywają kreatywni. Katalog pytań, które zadają nie jest jednak nieograniczony. Zdecydowana większość pytań zadawanych na rozmowach kwalifikacyjnych jest podobna. Wiadomo, że rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej zapyta nas o znajomość firmy, cele zawodowe czy osiągnięcia. Zazwyczaj pada pytanie o to, jakie są nasze długofalowe plany, oczekiwania od pracodawcy oraz powód zmiany pracy (starajmy się nie mówić źle o obecnym pracodawcy!). Przygotujmy się na pytanie otwarte (“Proszę powiedzieć coś o sobie”) i pytania o nasze zainteresowania. Najlepiej wypisać sobie najpopularniejsze pytania i przygotować kilkuzdaniowe odpowiedzi. Koniecznie przećwicz sobie te odpowiedzi (przed lustrem bądź z kimś znajomym).

 

Ubierz się adekwatnie do sytuacji

 

Mówi się, że nie szata zdobi człowieka. Może i to prawda, jednak jest ona pierwszym, co ludzie widzą poznając nas. A psychologowie twierdzą, że pierwsze wrażenie na czyjś temat wyrabiamy sobie podczas pierwszych minut znajomości. Stąd też tak istotne jest by nie pozwolić, by ktoś pomyślał o nas, jako o osobie niedbałej bądź niechlujnej. A elegancki strój jest ku temu pierwszym krokiem. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Formalnie, elegancko i z klasą, ale jednocześnie wygodnie. Dopuszcza się przychodzenie bez krawata, natomiast ostatecznie to do nas należy ocena, czy konkretne stanowisko wymaga pełnego garnituru, czy koszula i ładne spodnie wystarczą. Na pewno nie pasują na takie spotkania kolorowe t-shirty czy sukienki z bardzo pstrokatymi wzorami.

Wiadomo, że wszystkie te porady nie zdadzą się na zbyt wiele, jeśli nie będziemy potrafili “dobrze się sprzedać”, czyli nie wykorzystamy nawet najlepszego przygotowania w praktyce. Wiadomo, że nie jest to łatwe – dlatego czasem nawet, gdy mamy już pracę, warto przejść się na rozmowę kwalifikacyjną. Choćby po to, by sprawdzić, co w trawie piszczy, a także nie wypaść z wprawy na wypadek zwolnienia z pracy.

Rozmowa nie przebiegła pomyślnie? Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy podczas rozmów kwalifikacyjnych i wyeliminuj je w przyszłości!

A może do tej pory nie znalazłeś oferty dla siebie? Sprawdź oferty pracy w Katowicach i innych miastach regionu na naszym portalu!

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane wpisy

 • Jan 1, 1970
  Dobre CV – na…

  Jak przedstawiają badania (osławionych amerykańskich naukowców) rekruter na obejrzenie twojego CV przeznacza zwykle od 5-7 sekund. Jeśli rekrutujący pochodzi bezpośrednio..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Pierwsza praca – jak…

  Spoglądając na , ale i innych miastach naszego regionu można dojść do smutnego wniosku, że idealny kandydat na pracownika ma..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Zwolnili mnie z pracy…

  Zwolnili mnie z pracy - niemal każdy przynajmniej raz w życiu mierzył się z podobną myślą. Sumiennie wykonywana praca, odpowiadanie..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Czas na poszukiwania –…

  Zwolnienie, chęć rozwoju czy poprawy sytuacji finansowej, zakończenie studiów,  - powodów podjęcia decyzji o szukaniu nowej pracy jest wiele -..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Rozmowa kwalifikacyjna – najczęstsze…

  Nawet na niewiele się zda, jeśli rozmowa kwalifikacyjna przebiegnie kiepsko. I o ile błędy, które wynikają ze stresu, zostaną często..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Mail z CV –…

  wydaje się być często drogą przez mękę. Mozolna, ciężka ale i kreatywna praca, której celem jest zbudowanie wartościowego życiorysu, powinna..

  0 Czytaj dalej

Leave us a comment