Rekrutacja a rynek pracownika

builders-building-construction-159306
0

Obecna sytuacja na rynku pracy w Polsce zmusza pracodawców do coraz mocniejszego zabiegania o siłę roboczą- zwłaszcza tę bardziej wykwalifikowaną. Co obecnie determinuje pracowników do podjęcia decyzji o przyjęciu pracy? Czym właściwie jest rynek pracownika?

W Polsce po 25 latach wolnego rynku mamy w końcu do czynienia z sytuacją, w której to firmy zaczynają walczyć o pracownika – jest to zmiana zasadnicza w porównaniu do lat poprzednich, kiedy to z pozycji siły w czasie rekrutacji występował zawsze pracodawca. Dziś te proporcje się odwróciły, co sprawia, że zmienia się podejście zarówno jednych jak i drugich do rekrutacji.

 

Pracodawco – zarobki ciągle decydujące

Jak pokazują badania udostępnione przez portal praca.pl zdecydowana większość osób poszukujących pracy, na podjęcie zatrudnienia w tej, a nie innej firmie decyduje się pod wpływem wysokości zarobków. Żyjemy w czasach, w których Polacy – choć wciąż często boją się rozmawiać o pieniądzach – mają coraz większą świadomość zarobków w swojej branży. Co za tym idzie, coraz trudniej jest zadowolić pracownika “byle czym”, a brak podwyżek dla pracowników może zakończyć się decyzją o opuszczeniu pracy. Z tego wynika też ważna porada dla przyszłych pracowników – warto przed zakończeniem rekrutacji zorientować się, jak kształtują się zarobki w naszej branży (w odniesieniu do stanowiska!) dzięki czemu łatwiej będzie nam negocjować z potencjalnym pracodawcą.

 

Kandydaci pytają o benefity

Jak wynika z rozmów z pracownikami czy rekruterami, poza zarobkami, jednym z istotniejszych magnesów na kandydatów, których chce się przyciągnąć do pracy, są dodatkowe benefity. Warto podkreślić tutaj, że ciężko benefitem nazywać służbowy samochód, czy laptop – pracownicy przede wszystkim oczekują od pracy (poza wynagrodzeniem podstawowym) pakietów medycznych, ubezpieczenia na życie, czy szkolenia językowe. Badania pokazują, że poza tymi wymienionymi, osoby poszukujące pracy z chęcią przystaliby na dodatkowe zajęcia sportowe (karty multisport), szkolenia zawodowe lub też pakiet stomatologiczny.

 

Inne motywacje? Lokalizacja i rozwój

Z wielu powodów, które motywują pracowników do rozpoczęcia pracy, jednym z najbardziej istotnych ciągle pozostaje lokalizacja. Korki w miastach są coraz większe, benzyna coraz droższa, a tłok w autobusach nie maleje. W związku z tym, dla kandydatów niezwykle istotna staje się lokalizacja miejsca pracy. Jeśli kogoś interesuje praca w Dąbrowie Górniczej, ciężko będzie go skusić do tego, by dojeżdżał z niej 30 czy 40 kilometrów. Oczywistym jest, że w przypadku podobnych zarobków, decyzja o podjęciu zatrudnienia będzie się rozbijać o dogodny dojazd do pracy.

Co jeszcze? Warto zwrócić uwagę, że do rozpoczęcia pracy często motywuje możliwość rozwoju w miejscu pracy. Oznacza to, że łatwiej zachęcić pracownika w momencie, gdy przedstawimy mu klarowną i jasną ścieżkę awansu. Nie może to dziwić – pracownik, który wie, że jego dobra praca zostanie wynagrodzona nie tylko chętniej podejmie pracę, ale też będzie bardziej zmotywowany już po jej rozpoczęciu. Warto więc budować w swoich firmach pionowe struktury z jasnymi wymaganiami co do wejścia na następny szczebel.

Wszystkie te czynniki wpływają na atrakcyjność niektórych miejsc pracy względem innych. Będąc kandydatem do pracy warto jest się cenić, pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać z oczekiwaniami – chyba, że rzeczywiście mamy solidną bazę w postaci wykształcenia, doświadczenia, a przede wszystkim – umiejętności i chęci do pracy.

Masz problem ze znalezieniem pracownika? Dodaj ogłoszenie na Kajpraca.pl.

 

 

 

Powiązane wpisy

Leave us a comment