Praca za granicą – 5 najpopularniejszych kierunków

analytics-chart-data-884450
0

Mimo coraz mniejszego bezrobocia w naszym kraju, Polaków w dalszym ciągu interesuje praca za granicą. Jakie są najpopularniejsze kierunki wyjazdów? Odpowiadamy!

Szacuje się, że obecnie poza granicami naszego kraju znajduje się około 2,5 miliona Polaków. Zdecydowana większość z nich opuściła nasz kraj w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy i lepszych warunków życia. Każdego roku do tego grona dołączają nowi emigranci. Sprawdziliśmy, gdzie najchętniej jeżdżą Polacy i skąd w naszym kraju jest najwięcej ofert, zarówno jeśli tematem zainteresowania jest długoterminowa praca za granicą, jak i zajęcia sezonowe.

Praca w Niemczech – sezonowo i na stałe

Zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem, jaki obierają nasi rodacy w poszukiwaniu pracy niezmiennie są Niemcy. Warto nadmienić, że jeśli chodzi o charakter pracy, wiele spośród ofert, na jakie można trafić, dotyczy pracy sezonowej. Polacy w Niemczech zatrudniają się przy zbiorach owoców, pracach budowlanych, czy jako mechanicy samochodowi. Jednocześnie, sporą popularnością cieszy się praca przy opiece nad osobami starszymi. O popularności naszego zachodniego sąsiada decyduje z pewnością bliskość i spora liczba mieszkających tam obecnie Polaków, którzy ściągają tam swoich bliskich i znajomych.

Wielka Brytania – kierunek w odwrocie

Decyzja o wystąpieniu Brytyjczyków z Unii Europejskiej wpłynęła na zmniejszenie popularności tego kraju wśród osób którym marzy się praca za granicą. Mimo wszystko, ciągle jest to jednak kierunek, który – głównie z powodu wysokich zarobków – cieszy się zainteresowaniem Polaków, którzy najczęściej pracują tam w branży budowlanej, przemyśle i gastronomii, choć nie brakuje również na wyspach polskich lekarzy, czy programistów. Warto jednak zauważyć, że niepewność co do przyszłości pracowników spoza Wysp Brytyjskich w Zjednoczonym Królestwie jest naprawdę spora i wpływa na samopoczucie mieszkających tam Polaków.

Polacy w Belgii

Pracowni z Polski są cenieni również w krajach Beneluksu. Praca w Belgii dla naszych rodaków dostępna jest głównie wśród kierowców ciężarówek, magazynierów, operatorów wózków widłowych czy specjalistów produkcji. Bruksela oferuje jednak również sporo stanowisk o charakterze administracyjnym – związane jest to z obecnością w stolicy Belgii wielu instytucji Unii Europejskiej.

Praca dla Polaków w Szwecji? – ciągle nas tam cenią

Polscy lekarze, pielęgniarki czy osoby zajmujące się starszymi i niepełnosprawnymi, to pracownicy, którzy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy w Szwecji. Wynika to w dużej mierze z niezwykle wysoko rozwiniętej opieki społecznej w tym kraju, co z pewnością wpływa pozytywnie na liczbę miejsc pracy. Zwłaszcza przedstawiciele służby zdrowia z naszego kraju są chwaleni za swoje podejście do pracy, a także umiejętności. Polacy w Szwecji znajdą również pracę w produkcji czy jako informatycy – wszystko tak naprawdę zależy od wykształcenia i umiejętności.

Oferty pracy w Czechach – nowy trend na rynku

Okazuje się, że jednym z popularnych kierunków pracy w ostatnich czasach stał się nasz południowy sąsiad – Czechy. Biorąc pod uwagę, jak niewielki jest tamtejszy rynek pracy, można być zaskoczonym takim obrotem sprawy. Mimo wszystko, na portalach poświęconych poszukiwaniu pracy, nie jest trudno odnaleźć ogłoszenia zatytułowane “praca w Czechach od zaraz”. Wynikać to może z coraz lepszych wyników finansowych Czechów, rozwoju tamtejszej gospodarki i otoczenia biznesowego. Polacy chętnie podejmują tam pracę na produkcji, do czego przyczyniają się z pewnością kwestie związane z łatwością porozumienia się i bliskością do domu, zwłaszcza z południowych województw naszego kraju.

Co ciekawe, śląskie agencje zatrudnienia, również szukają osób do pracy zagranicą. Nie wierzysz? Zajrzyj w zakładkę oferty pracy.

Chcesz jednak znaleźć pracę w Polsce? Sprawdź jak napisać skuteczne CV!

Powiązane wpisy

Leave us a comment