Praca w województwie śląskim – gdzie szukać aby znaleźć?

buildings-center-city-8501
0

Drugie miejsce spośród szesnastu – taką pozycję województwo śląskie zajmuje jeśli chodzi o stopę bezrobocia. Trzeba przyznać, że w kategorii “praca” w województwie śląskim nie mamy na co narzekać.

Jak konkretnie wypadamy na tle reszty Polski? Tak jak wspominaliśmy, ustępujemy tylko jednemu z województw (wielkopolskie). Na koniec pierwszej połowy roku bez pracy w województwie śląskim było 4,5% ludzi zdolnych do jej wykonywania. W Polsce wskaźnik ten wynosi 5,9%, natomiast jeśli chodzi o wspomniane województwo wielkopolskie, wynik jest jeszcze lepszy i zatrzymał się na 3,3%. Najgorzej pod tym względem wypada warmińsko-mazurskie (10%) oraz mazowiecki okręg regionalny – województwo mazowieckie bez Warszawy (9,8%).

Gdzie po pracę w województwie śląskim?

Stopa bezrobocia w naszym województwie – jak się łatwo domyślić – jest uśrednionym wynikiem obejmującym wszystkie 36 powiatów i miast na prawach powiatu. Praca w województwie śląskim rozkłada się inaczej w większych, a inaczej w małych miastach. Jak wypadają w tej klasyfikacji poszczególne z nich? Okazuje się, że najlepszym miejscem do poszukiwania pracy są Katowice, które jako miasto wojewódzkie mają to bezrobocie proporcjonalnie najniższe (1,8%). Trzeba jednak dodać, że nieznacznie tylko ustępuje im Bielsko Biała – praca tutaj jest dla niemal wszystkich, a na bezrobociu pozostaje zaledwie 2,1%.

Na drugim biegunie z kolei znajduje się Bytom (aż 9,9%), a także powiaty będziński 8,2% oraz zawierciański 8,0%. Faktem jest, że we wszystkich tych miastach bezrobocie jest dużo wyższe niż to ma miejsce w przypadku ogólnej średniej krajowej – jest to z pewnością znak dla władz Zawiercia, Bytomia czy Będzina, że wypadałoby coś zmienić w tej materii.

Praca dla kobiet? Nie wszędzie równie dostępna

Ciekawe są statystyki dotyczące pracy w województwie śląskim z rozróżnieniem na płeć. Okazuje się, że nie wszędzie w naszym regionie praca dla kobiet jest równie łatwo dostępna. W zależności od poszczególnych miast, bezrobocie wśród nich jest mocno zróżnicowane. Jak te dane wyglądają w praktyce?

Ogólnie rzecz ujmując w naszym regionie udział kobiet wśród wszystkich osób bezrobotnych wynosi niecałe 59%. Jest to dość spora liczba, która jednak nie rozkłada się równomiernie na wszystkie miasta. Przykładowo, cały podregion sosnowiecki, jeśli chodzi o bezrobocie wśród kobiet, wypada całkiem przyzwoicie. Jego wynik jest niższy niż globalny wynik województwa (56,7%). W takich miastach jak Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, czy powiat będziński praca dla kobiet i dla mężczyzn jest mocno zbilansowana. Z drugiej strony mamy takie miasta jak Żory, Rybnik (wraz z powiatem rybnickim), Wodzisław czy Świętochłowice, w których to udział kobiet w ogólnej liczbie bezrobotnych jest naprawdę wysoki i niebezpiecznie zbliża się do 70%.

Przypadki szczególne

Wbrew temu, co powszechnie się uważa, z zasiłku dla bezrobotnych nie korzysta jakaś ogromnie wysoka liczba zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy osób. W naszym regionie w połowie roku, tylko niespełna 15% wszystkich ludzi, którzy mają status bezrobotnego otrzymuje z tego tytułu zasiłek dla bezrobotnych. Co więcej tendencja na ten moment jest spadkowa.

Jeśli chodzi o liczby, które szczególnie mogą martwić to na pewno nie najlepiej wygląda kwestia bezrobocia długotrwałego. Mowa o osobach które pozostają bez pracy dłużej niż rok. Okazuje się, że pośród wszystkich zarejestrowanych, aż połowa to osoby bezrobotne długotrwale. Na pewno nie jest to powód do zadowolenia, bo oznacza to, że nie zawsze działania aktywizacyjne w urzędach pracy działają tak jak trzeba. Pociesza jedynie fakt, że biorąc pod uwagę ogólną liczbę bezrobotnych (zarówno w naszym województwie, jak i w Polsce ogółem) te kwoty już tak bardzo nie przerażają.

Co do innych kwestii związanych z bezrobociem w województwie śląskim, warto zauważyć, że niemal co trzeci z nich był powyżej pięćdziesiątego roku życia, niecałe 3 % korzysta z pomocy społecznej, natomiast 7,5% to osoby bezrobotne. Istotne jest również, że jedna osoba na pięć spośród bezrobotnych posiada co najmniej jedno małe dziecko (poniżej 6 roku życia). Można się domyślać, że w dużej mierze są to matki, które zostały w domu ze swoimi pociechami.

Podsumowując – praca w województwie śląskim jest dla naprawdę dużej grupy mieszkańców. Zwłaszcza, że naprawdę na tle reszty kraju wyglądamy więcej niż przyzwoicie. Są oczywiście pewne mankamenty, z którymi władze naszego województwa dalej sobie muszą poradzić, natomiast kierunek wygląda całkiem pozytywnie.

Jesteś bezrobotny? Sprawdź najnowsze oferty pracy!
Potrzebujesz pomocy w poszukiwaniach? Sprawdź naszą sekcję porad.
A może jesteś pracodawcą? Pamiętaj, że ciągle możesz dodać ogłoszenie o pracę za darmo!

Powiązane wpisy

Leave us a comment