Pierwsza praca – jak skutecznie jej szukać?

p4
0

Spoglądając na oferty pracy w Katowicach, ale i innych miastach naszego regionu można dojść do smutnego wniosku, że idealny kandydat na pracownika ma 25 lat, 3 fakultety i 30 lat doświadczenia zawodowego. Oczywiście nie sposób spełniać wszystkie te warunki jednocześnie – zwłaszcza, gdy ma to być nasza pierwsza praca. Jak sobie z tym poradzić?

 

Każdy kto szukał kiedyś pierwszej pracy (a nie licząc tych szczęśliwców, których to praca znajduje, niemal wszyscy muszą się z tym prędzej czy później zmierzyć) wie, że znalezienie pierwszego zajęcia nastręcza wiele problemów. Do największych należy brak doświadczenia zawodowego i umiejętności nabywanych podczas pracy zarobkowej, często wymaganych przez rekrutujących. Czy jest możliwość aby w jakiś sposób to obejść? Spróbujmy odpowiedzieć.

 

Znajdź pomysł na siebie

 

Jak we wszystkim tak i w poszukiwaniu pierwszej pracy najistotniejsze jest, aby mieć plan. “Zaczepię się gdzieś, popracuję chwilę i zobaczę co się wydarzy.” – nie brzmi to jak dobrze przemyślana strategia. Zastanów się, co chcesz robić w życiu, przemyśl kroki, które musisz przedsięwziąć, aby dojść do wytyczonego wcześniej celu i zacznij je realizować. Czasem warto poszukać pracy nieco dłużej (o ile można sobie na to pozwolić) a w zamian za to zbliżyć się do zajęcia, które nas docelowo interesuje.

 

Wykorzystaj doświadczenia z czasów nauki

 

Załóżmy, że rzeczywiście nie mamy doświadczenia zawodowego, a nasze CV w tej rubryce wydaje się puste jak bęben w środku. Czy to oznacza, że mamy się poddać? W żadnym wypadku! Wykorzystajmy doświadczenie, które nabyliśmy w czasie naszej edukacji. Udział w organizacjach studenckich? Praktyki płatne lub bezpłatne? Staż? Przewodnictwo w kole naukowym? Udział w projekcie badawczym? Jak więc widać możliwości jest mnóstwo, czasem wystarczy umiejętnie wyciągnąć je z całego naszego okresu edukacji.

 

Wyeksponuj to, czym możesz się pochwalić

 

Podczas przygotowywania się do szukania pierwszej pracy warto pamiętać, że ważniejsze jest nie to, czego nie potrafimy i czego nie mamy, a odpowiednie wyeksponowanie zalet i plusów. Dotyczy to zarówno doświadczenia zawodowego, naszych kompetencji i zalet, jak i wykształcenia. Dobrym sposobem może być na przykład przesunięcie rubryk, które mamy puste lub prawie puste na niższe miejsce w CV – zamieniając doświadczenie zawodowe z wykształceniem w pierwszej kolejności pokazujemy rekruterowi, gdzie i co studiujemy (bądź studiowaliśmy), dopiero później zaś prezentując swoją dotychczasową praktykę zawodową. Grunt to wszyszczególnić to, co pozytywnie wyróżnia nas na tle innych.

 

Nie przestawaj się rozwijać

 

Będąc studentem, a nawet uczniem szkoły średniej, można poczynić już pewne kroki mające na celu wsparcie swojej przyszłej kariery. Jeśli obowiązki nie pozwalają nam na rozpoczęcie pracy zarobkowej – poszukajmy praktyk lub stażu. Jeśli będziemy mieli szczęście, możemy wykorzystać do tego jakiś program stażowy, dzięki czemu uda nam się zarobić nieco grosza. Staże często są pod względem godzin pracy bardziej elastyczne niż zwykłe etaty. Innym sposobem na rozwój są wymiany studenckie, które pozwalają na spędzenie części studiów (najczęściej semestru lub dwóch) w innym kraju. Warto również angażować się w projekty na naszej macierzystej uczelni. Każda taka aktywność będzie potem dla przyszłego pracodawcy sygnałem, że nie boimy się pracy i wyzwań, a wręcz przeciwnie – posiadamy własną inicjatywę, tak niezbędną do wyróżnienia się w dzisiejszych czasach.

 

Wyróżnij się

 

Właśnie wyróżnienie się może sprawić, że mimo małego doświadczenia przykujemy uwagę rekrutera. Nikt nie każe nam tworzyć kreatywnego CV na posadę w banku czy urzędzie, natomiast samo przygotowanie nieco innego, ładniejszego dokumentu przy jednoczesnym napisaniu indywidualnego maila w odpowiedzi na aplikację, czy dotarcie bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za rekrutację może sprawić, że zapadniemy w pamięć decydującym o naborze. Czasem zrobienie tylko nieco więcej niż inni może przynieść nam profity, których aplikując na daną posadę wcale się nie spodziewaliśmy.

Jesteś studentem i szukasz pracy na część etatu? Na Kaj Pracy ją znajdziesz!

A może jesteś ciekaw, jak wygląda rynek pracy na Śląsku? Sprawdź!

Powiązane wpisy

 • Jan 1, 1970
  Rozmowa kwalifikacyjna – jak…

  Udało się! CV, które przygotowaliśmy, okazało się dla nas skuteczne. Czeka nas rozmowa kwalifikacyjna. Po odświeżeniu sobie, skąd jest zaproszenie..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Dobre CV – na…

  Jak przedstawiają badania (osławionych amerykańskich naukowców) rekruter na obejrzenie twojego CV przeznacza zwykle od 5-7 sekund. Jeśli rekrutujący pochodzi bezpośrednio..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Zwolnili mnie z pracy…

  Zwolnili mnie z pracy - niemal każdy przynajmniej raz w życiu mierzył się z podobną myślą. Sumiennie wykonywana praca, odpowiadanie..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Czas na poszukiwania –…

  Zwolnienie, chęć rozwoju czy poprawy sytuacji finansowej, zakończenie studiów,  - powodów podjęcia decyzji o szukaniu nowej pracy jest wiele -..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Rozmowa kwalifikacyjna – najczęstsze…

  Nawet na niewiele się zda, jeśli rozmowa kwalifikacyjna przebiegnie kiepsko. I o ile błędy, które wynikają ze stresu, zostaną często..

  0 Czytaj dalej
 • Jan 1, 1970
  Mail z CV –…

  wydaje się być często drogą przez mękę. Mozolna, ciężka ale i kreatywna praca, której celem jest zbudowanie wartościowego życiorysu, powinna..

  0 Czytaj dalej

Leave us a comment