Przeglądamy oferty pracy – Śląsk prześwietlony!

agreement-arms-business-1081228
0

Cukiernicy, pielęgniarki, budowlańcy, czy kierowcy – przedstawiciele między innymi tych zawodów mogą być pewni, że w 2018 roku znajdą się dla nich oferty pracy! Śląsk został przebadany pod kątem zapotrzebowania na poszczególne zawody – wynikami dzielimy się w poniższym wpisie.

Barometr, to coroczne badanie przeprowadzane w celu nakreślenia sytuacji na rynku pracy. Szczególnie istotne informacje, które można odnaleźć w przygotowywanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej diagnozie, to analiza zawodów o charakterze deficytowym i nadwyżkowym. Dzięki temu mieszkańcy mogę zorientować się, jakie są prognozy dotyczące zapotrzebowania na poszczególne zawody w regionie i uwzględnić te dane w planach na swoją najbliższą karierę zawodową.

 

Kierownik budowy pilnie poszukiwany!

Wyniki omawianego badania sugerują jednoznacznie, że istnieje spory rozdźwięk pomiędzy wykształceniem kierunkowym wybieranym przez mieszkańców naszego województwa, a potrzebami rynku pracy. Kogo brakuje nam w regionie najbardziej?

Przede wszystkim specjalistów od pracy budowlanej (w tym zwłaszcza kierowników budowy i osób posiadających wiele różnych umiejętności okołobudowlanych). Skąd takie braki? Winna jest przede wszystkim sezonowość branży, niestabilne warunki zatrudnienia i ciężki, fizyczny charakter podobnych zajęć. Do tego dołożyć można lukę pokoleniową i brak chęci rozwoju obecnych budowlańców, czego skutkiem są niewystarczające kwalifikacje dodatkowe. Jest to o tyle niepokojące, że jeśli chodzi o budowlankę i oferty pracy Śląsk wyraźnie wypada dobrze.

Inny poważnie zagrożony deficytem sektor, to służba zdrowia. Brakuje głównie lekarzy, pielęgniarek, i osób zajmujących się niepełnosprawnymi i osobami starszymi. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w starzejącym się społeczeństwie (jest coraz więcej starszych i wymagających opieki osób), niskie zarobki i emigracja zarobkowa. Lekarze czy pielęgniarki często decydują się na wyjazd zagranicę, kierowani powodami ekonomicznymi.

Oczywiście branży deficytowych jest dużo więcej – również cukiernicy, piekarze, specjaliści od spawania czy ślusarki,a  także wszelkiego rodzaju kierowcy (zwłaszcza samochodów ciężarowych, autobusów czy ciągników siodłowych) nie powinni mieć w naszym regionie problemów ze znalezieniem pracy. Jak pokazuje z kolei nasz portal, praca na śląsku na produkcji również dostarcza niezwykle dużo ofert pracy.

 

Niedobór ofert pracy – Śląsk i zawody nadwyżkowe

Całkiem inaczej wygląda kwestia zawodów, których na rynku pracy jest nadwyżka. Ogólnie, okazuje się, że jest ich coraz mniej. Można z tego wyciągnąć wniosek, sugerujący, że mieszkańcy naszego regionu coraz bardziej świadomie wybierają zajęcie, bądź też przekwalifikowują się zgodnie z aktualnymi trendami. Przeglądając oferty pracy Śląsk wykazuje jednak przynajmniej kilka dziedzin, w których konieczna jest zmiana.

Jakie zawody okazują się być nadwyżkowe? Niezmiennie największy problem ze znalezieniem pracy mają absolwenci szkół wyższych, którzy ukończyli kierunki społeczne i humanistyczne: politologię, historię, filozofię i kulturoznawstwo. Podobnie jest z nauczycielami – mowa tu przede wszystkim o osobach uczących przedmiotów ogólnokształcących (co ciekawe już nauczyciele przedmiotów zawodowych są zawodem deficytowym). Problem tych drugich jest taki, że szkoły oferują zatrudnienie w niewielkim wymiarze godzinowym, jednocześnie znajdując się na tyle daleko miejsca zamieszkania kandydata, że temu nie opłaca się zatrudnienie w takim miejscu. Generalnie zaś, głównym wnioskiem z badań jest fakt, że największy problem mają osoby wykształcone zbyt ogólnie.

Interesujące i zarazem krzepiące jest to, że ogólnie województwo śląskie wypada coraz lepiej, jeśli chodzi o poziom bezrobocia. Z roku na rok odnotowywany jest spadek tego wskaźnika, coraz więcej wskazuje więc na to, że przy odpowiednim przebranżowieniu się, większość mieszkańców regionu nie powinna mieć problemu ze znalezieniem pracy.

Szczegółowe wyniki badania barometru można z kolei odnaleźć na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Straciłeś pracę? Sprawdź nasze ogłoszenia o pracę w Sosnowcu i Katowicach, a wcześniej przeczytaj jak przetrwać zwolnienie z pracy i stworzyć plan na wyjście z kryzysu.

Powiązane wpisy

Leave us a comment