Mail z CV – jak wysłać, aby się nie sparzyć

laptop-1571702_1280
0

Napisanie CV wydaje się być często drogą przez mękę. Mozolna, ciężka ale i kreatywna praca, której celem jest zbudowanie wartościowego życiorysu, powinna być zwieńczona przekazaniem go do rekrutera, który zachwycony naszymi umiejętnościami ochoczo zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której usłyszymy, że jesteśmy najlepszym z kandydatów. Co jednak, gdy mail z CV, który wysłaliśmy nie doczekał się odpowiedzi?

 

Czasami bywa tak, że nasze CV nie tyle nie wzbudza zainteresowania rekruterów, co nie zostaje przez nich obejrzane. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że nasze życiorysy giną w tłumie? Może to być wina źle sformułowanego maila. Jak wysłać mail z CV poprawnie?

 

Skieruj go do odpowiedniej osoby

 

Zazwyczaj maile z CV wysyłamy na adres mailowy podany w ogłoszeniu o pracę. Jest to rozsądne podejście. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że nasza wiadomość razem z dokumentami trafi tam, gdzie powinno. Czy można jednak jakoś zwiększyć swoje szanse? Jak najbardziej. Dobrą praktyką jest odnalezienie rekrutera bezpośrednio powiązanego z daną rekrutacją. Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe, natomiast często pracownicy firmy poszukującej pracownika promują oferty pracy na LinkedIn, a ich nazwiska są opublikowane w informacji dotyczącej samej rekrutacji. Jeśli uda nam się adres mailowy do takiej osoby – świetnie. Napiszmy do niej i zwiększmy szansę na zapamiętanie.

 

Poprawnie zatytułuj wiadomość

 

Rekrutujący niezwykle często zajmują się kilkoma rekrutacjami jednocześnie. Zbieranie dziesiątek, albo i setek CV może prowadzić do zamieszania, w związku z czym często w ogłoszeniach jesteśmy proszeni o podanie numeru referencyjnego ogłoszenia, bądź stanowiska, na które aplikujemy. Bezwzględnie stosujmy się do zaleceń ogłoszeniodawcy – nie będzie nas to kosztować wiele pracy, a jemu możemy ułatwić dotarcie do nas. Pytanie, jak w takim razie się wyróżnić? Można do numeru ogłoszenia czy stanowiska dopisać istotne z punktu widzenia rekrutera informacje (przykładowo: account manager – 10 lat doświadczenia w sprzedaży b2b). Uczyni to naszą wiadomość bardziej zindywidualizowaną, a jednocześnie nie będzie utrudniać osobie, do której piszemy, odnalezienie naszego CV.

 

Wyraź szacunek do rekrutera

 

Poważne maile trzeba rozpoczynać poważnie. Maile dotyczące naszej przyszłej pracy, jak najbardziej należą do poważnych. Zwrot Szanowny Panie/Szanowna Pani/Szanowni Państwo to absolutna klasyka, a klasyka w takich sytuacjach jest wskazana. Rozpoczynanie maili od “Witam”  bądź “Dzień dobry” przez niektórych językoznawców traktowane jest w kategorii błędu, a na pewno stwarza wrażenie skróconego dystansu. A w sytuacjach biznesowych nie powinno się go skracać. Pamiętajmy też o treści maila, w której opiszemy w skrócie, do jakiego ogłoszenia nawiązujemy, jaka motywacja nami kieruje i dlaczego powinniśmy zostać zaproszeni na rozmowę. Dodajmy do tego informację o załączonych dokumentach, kulturalnie się podpiszmy i przepis na zgrabnego maila z CV mamy gotowy. A niejeden rekruter z pewnością to doceni.

 

Poprawnie nazwij CV

 

CV Robocze, kopia CV, CV17 – to nie są nazwy CV, które powinno się załączać do maila. Pokazujemy tym samym, że firma do której wysyłamy wiadomość jest jedną z wielu, a jednocześnie ryzykujemy zagubienie naszego CV w czeluściach twardego dysku rekruterów. Najlepszym rozwiązaniem jest nazwanie dokumentu CV_Imię_Nazwisko. Dobrą praktyką jest dopisanie do tytułu pliku nazwy firmy lub stanowiska, na które aplikujemy – dzięki temu dajemy odbiorcy wiadomości do zrozumienia, że wiadomość jest wyłącznie do niego i że traktujemy daną firmę poważnie.

 

Upewnij się, że CV dotarło

 

Jeśli chcemy się upewnić, że nasz życiorys czy list motywacyjny dotarły, warto o to najzwyczajniej w świecie zapytać. Kiedy jest dobry moment na telefon do firmy, do której aplikujemy? Najlepiej odezwać się w momencie, w którym zakończy się już rekrutacja na dane stanowisko. W przeciwnym razie, zachowujemy się nieelegancko wobec osób, które mogą jeszcze aplikować na stanowisko. Mniej więcej tydzień po zakończeniu rekrutacji można zadzwonić i podpytać, czy i kiedy planowane są rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Jeśli firma traktuje rekrutację poważnie, nikt nie powinien odebrać tego jako nadgorliwości. O ile oczywiście nie będziemy gnębić potencjalnego pracodawcy codziennymi telefonami.

Sprawdź oferty pracy w Katowicach – być może znajdziesz kolejne ogłoszenie, na które warto będzie odpowiedzieć.

 

 

Powiązane wpisy

Leave us a comment