Czas na poszukiwania – gdzie znajdę oferty pracy?

student-849825_1280
0

Zwolnienie, chęć rozwoju czy poprawy sytuacji finansowej, zakończenie studiów,  – powodów podjęcia decyzji o szukaniu nowej pracy jest wiele – czasem decyzje podejmowane są spontanicznie, innym razem z kolei jest to efekt wielotygodniowych analiz i rozważań. Bez względu na motywy i proces decyzyjny, prędzej czy później będziemy musieli zacząć przeglądać oferty pracy. Pytanie tylko – gdzie?

 

“Pół roku temu rozkładała towar w markecie. Dziś zarabia 10 tysięcy na tydzień. Sprawdź jak!” – widząc tego typu ofertę pracy, od razu powinna nam się zapalić czerwona lampka. Nie wykluczamy, że są osoby, które robią zawrotne kariery w szybkim tempie – należą one jednak do mniejszości. I niekoniecznie chcielibyśmy podążać ich drogą. Gdzie szukać wartościowych ofert pracy? Jak odróżnić sensowne ogłoszenie od próby wykorzystania? Jeśli zastanawiacie się nad tym, co zrobić, by trafić na rzeczywiście wartościowego pracodawcę, zachęcamy do czytania.

Sieć poleceń, czyli networking

Tworzenie swojej osobistej sieci kontaktów jest niesamowicie istotne. Dzięki niej, na każdym etapie swojej kariery możemy być pewni, że nie jesteśmy skazani tylko na siebie. Budowanie sieci wzajemnych poleceń, oferowanie swojej wiedzy i czasu innym i tworzenie wokół siebie grupy wartościowych i powiązanych biznesowo osób może przynieść nam benefity wtedy, kiedy będzie to najistotniejsze – chociażby w czasie szukania pracy. Dlatego wykorzystujmy okazje do bywania na branżowych spotkaniach, szkoleniach i konferencjach, nie bójmy się nawiązywania nowych kontaktów i budowania wzajemnych zależności – rozpuszczenie w grupie osób o podobnych zainteresowaniach zawodowych informacji, że szukamy pracy może być bardziej wartościowa niż dziesiątki wysłanych CV.

Targi pracy i praktyk

Szukasz nowych butów czy płaszcza? Idziesz do sklepu, w którym takowe sprzedają. Z pracą może być podobnie – gdzie w końcu będzie jej więcej niż na targach pracy? Wbrew obiegowej opinii, nie są one wydarzeniami wyłącznie dla studentów i uczniów, nie służą też jedynie osobom wysłanym tam z urzędu pracy w celu podpisania się na liście obecności. A nawet jeśli sporo ludzi w ten sposób je traktuje, tym lepiej dla nas – biorąc je na poważnie możemy wyróżnić się na tle bezbarwnych konkurentów. Oferty pracy z pewnością na takich targach znajdziemy – możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcą tylko ułatwi nam zrobienie dobrego pierwszego wrażenia.

Media społecznościowe

Traktujesz Facebooka wyłącznie jako miejsce do pooglądania memów z kotami? Pora to zmienić. Zarówno portal z niebiesko-białym logotypem, jak i inne “społecznościówki” mogą pomóc nam w odnalezieniu zajęcia. Zacznij odpowiadać na pytania na grupach zawodowych, udzielaj się fachowym głosem pod postami, w których możesz rozwiązać czyjś problem, załóż konta na serwisach zawodowych, takich jak LinkedIn czy GoldenLine – każde z tych miejsc i każda z tych aktywności może pomóc nam zbudować swój wizerunek fachowca. A wiadomo, że z fachowcami jest tak, że często to oni są pożądani przez pracodawcę bardziej niż odwrotnie. Najważniejsze, aby nie czekać biernie, aż ktoś się do nas odezwie, ale samemu zadbać o to, by być widocznym wszędzie tam, gdzie są “ważni” w naszej branży ludzie. I być aktywnym, bo Facebook od niedawna pozwala na to, by firmy udostępniały i umieszczały tam własne oferty pracy.

Portale z ofertami pracy

Wciąż najpopularniejsza metoda poszukiwania pracy to odpowiadanie na oferty pracy dostępne w internecie. Ważne, aby trafić na stronę, na której znajdziemy to, co nas interesuje. Wiele branż (na przykład tłumacze) posiada swoje wyspecjalizowane portale z ofertami pracy – tam dużo łatwiej odnaleźć pracę specjaliście, niż w przypadku ogólnopolskich serwisów “o wszystkim”. Warto również poszukiwać zatrudnienia na portalach o charakterze regionalnym – dzięki temu jest większa szansa, że trafimy na  ogłoszenia lokalnych firm, które nie giną tam w natłoku korporacyjnych ofert dużych i bardzo dużych graczy. KajPraca.pl nadaje się do tego idealnie. Zapraszamy do aktualizowanej każdego dnia bazy ogłoszeń o pracę z województwa śląskiego.

Targi pracy okazały się skuteczne? Z nami przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną!

Wydaje Ci się, że nie ma pracy dla ludzi z Twoim wykształceniem? Sprawdź, jakie są popularne zawody w województwie śląskim.

Powiązane wpisy

Leave us a comment