Dobre CV – na co zwrócić uwagę?

p3
0

Jak przedstawiają badania (osławionych amerykańskich naukowców) rekruter na obejrzenie twojego CV przeznacza zwykle od 5-7 sekund. Jeśli rekrutujący pochodzi bezpośrednio z firmy, która szuka pracownika, ten czas może się nieco wydłużyć. Bez względu na to jednak, kluczowe zdaje się pytanie, co zrobić, żeby przez te kilka sekund oczarować osobę przeglądającą nasz życiorys.

 

Mówi się, że dobre CV to takie, które odpowiada na potrzeby rekrutera. Wygląda więc na to, że kluczowy w pisaniu CV jest okres jeszcze przed otwarciem worda. Aby napisać skuteczne CV, przede wszystkim trzeba dokładnie przeczytać ogłoszenie o pracę, na które aplikujemy. Dopiero wtedy można usiąść do stworzenia dokumentu, w którym przedstawimy się jako osobę idealną na dane stanowisko. Pytanie tylko, jak tego dokonać.

Potraktuj pracodawcę indywidualnie

 

Podkreślmy jeszcze raz – CV najlepiej jest napisać z perspektywy ogłoszenia, na które aplikujemy. Co to oznacza? Że przede wszystkim powinno ono odpowiadać na wymagania opisane w ofercie pracy. Oczywiście są elementy życiorysu, takie jak dane osobowe, które pozostaną niezmienne, natomiast cała reszta może być dopasowana pod to, co chcemy przekazać. Ze względu na stanowisko możemy wyeksponować pewne szkolenia, które odbyliśmy, podkreślić inne obowiązki w naszych poprzednich miejscach pracy czy nawet pochwalić się specyficznym hobby, które z punktu widzenia danej branży, może być wartościowe.

 

Zadbaj o stronę wizualną

 

Skoro tak mocno podkreślamy krótki czas przeglądania naszego życiorysu, powinniśmy ułatwić rekruterowi jego analizę. W związku z tym, przede wszystkim zbudujmy CV, które wygląda przejrzyście, a najważniejsze informacje są łatwe do odnalezienia i odpowiednio wyeksponowane. Można postawić dolary przeciw orzechom, że rekruter, który nie będzie mógł znaleźć naszego stażu pracy na danym stanowisku, czy języków, po prostu odrzuci naszą aplikację. Osoby sprawdzające CV zwracają także uwagę na literówki, błędy językowe czy ortograficzne – jeśli czujemy, że powinniśmy, warto pokazać CV przed wysłaniem komuś, kto spojrzy na nie świeżym okiem. My nie zawsze mamy na tyle spostrzegawcze oko, by dostrzec wszystkie błędy. Zwłaszcza swoje.

 

Nie pisz o wszystkim

 

Jeśli wydaje nam się, że wszystko co piszemy w CV jest istotne i szalenie ciekawe, to w 90% przypadków jesteśmy w błędzie. Nasze doświadczenie zawodowe prawdopodobnie będzie bliźniaczo podobne, do dziesiątek innych osób aplikujących na dane stanowisko, szkoły i szkolenia skończyliśmy takie same, jak większość osób w naszej branży, a podstawówka do której chodziliśmy to jedna z kilkudziesięciu takich samych szkół w mieście. W doświadczeniu zawodowym piszmy o stanowiskach istotnych z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy, o wykształceniu informujmy głównie przez pryzmat branży, w jakiej szukamy pracy, a szkolnictwo podstawowe sobie darujmy – jeśli skończyliśmy studia, to oczywiste, że jesteśmy po podstawówce i szkole średniej. Wyjątkiem są specjalistyczne szkoły (chociażby muzyczna – zwłaszcza jeśli uważamy, że może to nam pomóc), a także sytuacje, w których nasze doświadczenie zawodowe i wykształcenie jest na tyle ubogie, że inaczej CV byłoby prawie puste. W przeciwnym razie nie ma sensu przesadzać z objętością – 2-3 strony w zupełności wystarczą.

 

Nie kłam w CV

 

Nasze babcie mówiły, że kłamstwo ma krótkie nogi – mądrości ludowe mają to do siebie, że w 99% są oparte na doświadczeniu ludzi znających życie lepiej od nas – im wcześniej to sobie uświadomimy, tym lepiej. W CV nie warto mówić nieprawdy. W najlepszym wypadku zostaniemy z wyrzutami sumienia i obawami, że sprawa się wyda – w najgorszym – skompromitujemy się na rozmowie kwalifikacyjnej albo co gorsza podczas pracy. A nie ma nic gorszego niż spotkanie z klientami z Chin, podczas którego – mimo zapewnień w CV – będziemy głupio się uśmiechać udając, że rozumiemy o co chodzi. Uwaga o unikaniu kłamstw dotyczy wszystkich sekcji – łącznie z zainteresowaniami. Powszechną praktyką rekruterów jest zadawanie pytań o wpisaną w ramach hobby literaturę rosyjską, czy muzykę romantyzmu – w ten sposób łatwo sprawdzić, czy mamy do czynienia z wiarygodną osobą.

 

Pisz o konkretach

Według swojego CV jesteś sumienny, kreatywny i umiesz pracować w zespole? Dobra wiadomość jest taka, że to bardzo wartościowe cechy, natomiast ta gorsza to fakt, że prawdopodobnie 8 na 10 Twoich konkurentów wpisało w CV to samo. Chyba nie trzeba mówić, kto bardziej zainteresuje rekrutera, jeśli doświadczenie zawodowe i wykształcenie macie podobne? Jaki jest na to sposób? Opisz takie umiejętności przez pryzmat konkretnych działań. Dużo lepiej od kreatywności, sprawdzi się opis tego, jak ona wpłynęła na wykonywane obowiązki – na przykład: “Kreatywne myślenie, dzięki któremu udało się zwiększyć zasięg firmowego fanpage’a o 250%.” Podobnie warto opisywać swoje obowiązki w poprzednich firmach, zwłaszcza jeśli mają one odzwierciedlenie w ogłoszeniu, na które odpowiadamy.

Dodaj odpowiednie zdjęcie

 

Nie ma obowiązku, by do CV dołączać zdjęcia. Większość pracodawców podchodzi do tego opcjonalnie, natomiast odpowiednio dobrana fotografia może uczynić nasze CV bardziej profesjonalnym. No właśnie – co to znaczy odpowiednie? Przede wszystkim aktualne, takie na którym widać naszą twarz (czasem można pozwolić sobie na nieco większy fragment), a jednocześnie mające profesjonalny charakter. Nie polecamy zdjęć z wakacji czy imprez, wyciętych z większych zdjęć ze znajomymi, czy niedoświetlonych. Dobrze sprawdzają się jasne tła, schludne ubrania (tutaj istotne jest stanowisko – nie zawsze konieczny jest garnitur) oraz delikatny uśmiech. Warto chwilę dłużej pochylić się nad zdjęciem, bo choć nie jest ono najistotniejsze, to może wpłynąć pozytywnie na odbiór całego CV.

Jesteś pewien, że Twoje CV wygląda już idealnie? Brawo! Teraz pora na wysłanie maila z CV!

Odpowiedzią na maila było zaproszenie? Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną z Kaj Pracą!

Powiązane wpisy

Leave us a comment